Papusza: gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:12
W 1953 roku w Związku Literatów Polskich Papusza błagała, żeby spalili książkę "Cyganie polscy” Jerzego Ficowskiego. Na pytanie: "Co w niej jest?” odpowiedziała - falorykta.
Audio
  • Papusza według Angeliki Kuźniak (Wybieram Dwójkę).
Fragment okładki książki Papusza Angeliki Kuźniak
Fragment okładki książki "Papusza" Angeliki Kuźniak

- Poprosiłem Papuszę, żeby w książce wskazała, gdzie są te falorykta. Spojrzałem na wyrazy, których dotykała drżącym palcem. Były to słowa "folklor", "folklory", "folklorystyczne" - przywołuje słowa Jerzego Ficowskiego w swojej książce "Papusza" Angelika Kuźniak.
Żeby zrozumieć tę cygańską poetkę i co to są "falorykta", trzeba przeczytać książkę "Papusza".- Zastanawiałam się, jak opowiedzieć o kimś, kogo nie znałam. I uznałam, że ja, jako czytelniczka, chciałabym poczuć się tak, jakbym siedziała na tym zydelku, nisko, bliżej ziemi, jak w taborze, koło niej w kuchni - tłumaczy autorka książki.
W tej opowieści o cygańskiej poetce, odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wychwalanej przez Juliana Tuwima, jest wiele historii przywołanych na podstawie rozmów z osobami, które ją znały, archiwów Jerzego Ficowskiego i jedenastu godzin nagrań samej Papuszy. Autorka często oddaje jej głos. I próbuje zrozumieć, dlaczego została odrzucona przez środowisko cygańskie.
- Ojczym bił Papuszę za to, że uczyła się. Cyganie pluli na nią. A ona sama, pod koniec życia, powiedziała, że gdyby nie nauczyła się czytać i pisać, byłaby szczęśliwa - opowiada Angelika Kuźniak. Ale Papuszy zależało na uznaniu Juliana Tuwima i Jerzego Ficowskiego. I cieszyła się z tego, że ma legitymację Związku Literatów Polskich. W liście do Jerzego Ficowskiego napisała: "Jestem bardzo dumna, że prócz hiromansji mogę pracować umysłowo w poetyzmie".
- Ona bardzo chciała być poetką, a z drugiej strony cały czas powtarzała, że nią nie jest. Gdy proponowano jej pieniądze za publikacje, mówiła "nie, to jakaś zapomoga, ja w ogóle nie wiem, co to jest ten poetyzm”, ale w jednym z listów napisała, że jak tak dalej pójdzie, to będzie musiała kupić sobie biurko, założyć biuro i właśnie tam pisać wiersze. Wtedy przestanie wróżyć z kart - mówiła Angelika Kuźniak.

jl

Czytaj także

Powstaje film o słynnej cygańskiej poetce

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 16:46
Dobiegają końca zdjęcia do filmu Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauze o dramatycznej historii życia poetki Papuszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papusza: cygańska poetka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 13:54
Nazywała się Bronisława Wajs. Mówili na nią Papusza. To po cygańsku "lalka". Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, do dzisiaj są chlubą cygańskiego dziedzictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:13
- Gdyby Jerzy Ficowski nie trafił do taboru uciekając w 1949 roku przed ubekami, gdyby nie spotkał Papuszy, gdyby nie namówił jej do pisania, nie znalibyśmy jej. A on ją później za to przepraszał - mówi reporterka Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza".
rozwiń zwiń